W3C: HTML5 został w pełni dopracowany

HTML5 jest już od dłuższego czasu powszechnie stosowany przez programistów, ale dopiero teraz W3C (World Wide Web Consortium), organizacja która zajmuje się ustanawianiem standardów pisania i przesyłu stron WWW, stwierdziła, że został on w pełni dopracowany i zaleciła jego wykorzystywanie przez deweloperów.
Stanowisko to zostało przedstawione w oficjalnym komunikacie organizacji. Wspomniano w nim, że specyfikacja HTML5 została zatwierdzona już w 2012 roku, ale wtedy nie był on jeszcze doszlifowany i dokładnie przebadany. W3C chwali się, że w sprawdzaniu standardu pomagało jej 60 zewnętrznych firm, co poskutkowało znalezieniem i wyeliminowaniem ponad 4 tysięcy dotychczas nieznanych błędów. Według przedstawicieli konsorcjum, dopiero teraz można uznać, że HTML5 jest w pełni gotowy do wykorzystywania. Mimo to już od dwóch lat trwają prace nad następcą obecnej wersji, która zostanie oznaczona numerkiem 5.1.

Oprócz tego, w komunikacie przedstawiono wyniki badania firmy Vision Mobile Survey, która twierdzi, że według jej badań, już 42 proc. deweloperów z powodzeniem korzysta z dobrodziejstw HTML-a, CSS i JavaScript. Wynik ten bardzo cieszy, a z pewnością wkrótce się jeszcze poprawi, ponieważ wszystkie przeglądarki internetowe zmierzają do standaryzacji, a konsorcjum stale pracuje nad rozwojem kolejnych technologii.
Zarekomendowanie HTML5 przez W3C ma tak duże znaczenie, ponieważ standard ten jest przez wielu uważany za przyszłość internetu i pogromcę tak znienawidzonych rozwiązań jak Flash czy QuickTime. Dzięki piątej wersji standardu stało się możliwe natywne uruchamianie multimediów, gier czy innych mechanizmów audiowizualnych. Ponadto, HTML5 powoli ustandaryzowuje internet, pomagając deweloperom, którzy dotychczas często musieli korzystać z prefiksów.

Źródło: TechCrunch